ورود به سامانه
پوستر کنفرانس
پیام دبیر علمی همایش

دکتر محمد رحمانیامروز دیگر در دنیا به شهرداری به عنوان پیمانکاری بزرگ که باید برخی از فعالیت‌های عمرانی و خدماتی شهر را انجام دهد، نگریسته نمی‌شود. بلکه شهرداری موسسه‌ای مدنی و برخواسته از مردم است که وظیفه فعالیت به سمت توسعه پایدار شهری و توسعه انسانی را بر عهده دارد. به همین دلیل است که شهرداری‌ها باید در کنار فعالیت‌های سنتی و مرسوم خود به فعالیت‌های فرهنگی، بهزیستی و زیست محیطی بپردازد.

یکی از مهم ترین دغدغه های مدیران و برنامه ریزی شهر، دست یابی به توسعه پایدار شهری است. با توجه به رشد شدید شهرنشینی، تقاضا برای کالاها و خدمات در شهرها از افزایش قابل ملاحظه ای برخوردار است و در این راستا تامین نیازهای شهروندان خود مستلزم وجود منابع مالی کافی است. اما نکته حائز اهمیت در بحث تامین و اصلاح منابع مالی شهرداری ها، پایداری منابع درآمدی است؛ به طوری که این درآمدها باید علاوه بر داشتن قابلیت اتکاء و استمرارپذیری، تهدیدی برای توسعه پایدار شهری نیز نباشند.

این در حالی است که بخش عمده ای از درآمدهای حاصله توسط شهرداری های کشور، با مفاهیم پایداری و مطلوب بودن همخوان نیستند و عمدتا از منابع ناپایدار کسب می شوند. در حالی که منابع پایدار همچون عوارض نوسازی، مالیات بر زمین و مستغلات و درآمدهای حاصله از فروش خدمات بطور نسبی مغفول مانده اند، تمرکز بر درآمدهای ناپایدار از جمله عوارض فروش تراکم، عوارض تخلفات ساختمانی و جرائم ماده صد سهم خود را در کل درآمدها افزایش داده اند. این امر می تواند در بلندمدت اتکا شهرداری ها به درآمدهای ناپایدار را نهادینه نماید که در اینصورت دستیابی به توسعه پایدار شهری را ناممکن می سازد. لذا ضروری است به منظور برخورداری از درآمدهای پایدار ابتدا ماهیت و نحوه شکل گیری اقلام درآمدی تعریف و سپس آنها را با ملاک های پایداری سنجید. سلامتی روحی و جسمی شهروندان و حفظ کیفیت محیط شهری و توسعه زیرساخت ها برای ایجاد و ارائه خدمات به شهروندان در بلندمدت نیاز به برنامه ریزی صحیح و دقیق در جهت کاهش وابستگی به درآمدهای ناپایدار و حرکت به سوی اتکا به درآمدهای پایدار دارد.

 

همایش ملی روش های نوین احصا درآمدهای پایدار شهرداری های کشور- با رویکرد اقتصاد مقاومتی که در روزهای۶ و۷ بهمن ماه سال جاری ، با حضور مقامات ارشد کشوری، مدیران حوزه شهری و اساتید دانشگاه ها و موسسات علمی پژوهشی معتبر کشور  در مرکز استان مازندران برگزار می گردد فرصتی ارزنده ای است برای ایجاد تعامل، ارتقا دانش و انتقال تجارب شهرداری ها در شناسایی روش های ایجاد و افزایش درآمد پایدار شهرداری های کشور،همچنین برگزاری نمایشگاه جوار همایش فرصتی کم نظیر را برای معرفی  خدمات نوین بخش خصوصی فعال در حوزه خدمات شهری و شناسایی مشاوران و مجریان توانمند فراهم می نماید.

امید است با حضور فعال  شهرداران، اعضای محترم شوراهای اسلامی؛ اساتید دانشگاه، دانشجویان و مدیران خدمات شهری گامی در جهت تحقق اهداف همایش برداریم.

دکتر محمد رحمانی

دبیر علمی همایش


Copyright © 2017 MazandConf. All rights reservationd.